26. jún – Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 26. jún ako Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi na pripomenutie cieľa, ktorý členské štáty prijali v tento deň v roku 1987 - vytvoriť medzinárodné spoločenstvo bez drogových závislostí.

UNODC (Úrad pre drogy a kriminalitu Organizácie spojených národov) volí každý rok ústrednú tému - posolstvo Medzinárodného dňa a iniciuje každoročnú kampaň na zvyšovanie povedomia o svetovom probléme drog.

Témou medzinárodného dňa je pre tento rok ,,Riešenie drogových výziev v zdravotných a humanitárnych krízach.

Drogy a riziká spojené s ich užívaním:

Kanabis

Krátkodobé užívanie: Používatelia majú zvýšenú chuť do jedla a zvýšený pulz, problémy s vykonávaním úloh ako je napr. šoférovanie alebo logické myslenie. Pri veľkých dávkach môže užívateľ vnímať zvuk a farbu veľmi jasne, zatiaľ čo ich myslenie sa stáva pomalým. Ak je dávka veľmi veľká, účinky kanabisu sú podobné halucinogénom a môže sa vyskytnúť úzkosť, panika a dokonca psychotické epizódy.

Dlhodobé užívanie: Pravidelní užívatelia kanabisu riskujú rozvoj psychologickej závislosti a strácajú záujem o všetky ostatné činnosti ako sú práca či osobné vzťahy.

Kokaín

Krátkodobé užívanie: Účinky zahŕňajú stratu chuti do jedla, rýchlejšie dýchanie, zvýšenú telesnú teplota a srdcovú frekvenciu. Používatelia sa môžu správať bizardne, nerozumne a niekedy násilne. Nadmerné dávky kokaínu môžu viesť ku kŕčom, záchvatom, mŕtvici, cerebrálnemu krvácaniu alebo srdcovému zlyhaniu.

Dlhodobé užívanie: Vyskytuje sa rad zdravotných problémov, pričom niektoré z nich závisia od toho ako používatelia užívajú drogu. Šnupanie (vdychovanie nosom) vážne poškodzuje tkanivo nosa, fajčenie môže spôsobiť dýchacie ťažkosti, zatiaľ čo injekcia môže viesť k abscesom a infekčným ochoreniam. Ďalšie riziká bez ohľadu na to, ako sa liek užíva zahŕňajú silnú psychologickú závislosť, podvýživu, stratu hmotnosti, dezorientáciu či apatiu.

Extáza

Krátkodobé užívanie: Z krátkodobého hľadiska môže extáza prinútiť telo ignorovať  signály ako je dehydratácia, závrat a vyčerpanie a to môže ovplyvniť schopnosť tela regulovať teplotu. Okrem toho môže extáza vážne poškodiť orgány ako sú napr. pečeň a obličky. Užívanie môže viesť ku kŕčom a srdcovému zlyhaniu. Veľké dávky extázy tiež spôsobujú nepokoj, úzkosť a ťažké halucinácie.

Dlhodobé užívanie extázy môže poškodiť určité časti mozgu, čo vedie k vážnej depresii a strate pamäti.

Metamfetamín

Krátkodobé užívanie: Účinky zahŕňajú stratu chuti do jedla, rýchlejšie dýchanie. Srdcová frekvencia a krvný tlak sa môžu zvýšiť a telesná teplota môže vzrásť a spôsobiť potenie. Pri veľkých dávkach, užívatelia môžu cítiť nepokoj a podráždenosť a zažiť panické útoky. Nadmerné dávky môžu viesť ku kŕčom, záchvatom a smrti v dôsledku respiračného zlyhania, mozgovej príhody alebo srdcového zlyhania. Dlhodobé užívanie môže viesť k podvýžive, strate hmotnosti a rozvoji psychickej závislosti.

Mladí ľudia a drogy

 • podľa odborníkov sú najohrozenejšou a najovplyvniteľnejšou skupinoustredoškoláci,
 • 3 dôvody, prečo mladí siahajú po drogách:
 • zlepšujú náladu - fiktívny pocit uvoľnenia, zlepšenia nálady a strata zábran,
 • človek chce zabudnúť na svoje problémy v škole alebo v rodine,
 • mladý človek chce vyskúšať všetko.

10 krokov pre rodičov ako pomôcť svojmu dieťaťu povedať „NIE“ drogám

 • Získajte dôveru dieťaťa a počúvajte.
 • Získajte si spoľahlivé informácie o drogách.
 • Posilňujte sebavedomie dieťaťa.
 • Predchádzajte nude.
 • Vytvorte zdravé rodinné prostredie.
 • Buďte pre dieťa pozitívnym modelom.
 • Pomôžte dieťaťu čeliť tlaku nevhodnej spoločnosti a nájsť mu vhodnú spoločnosť.
 • Spolupracujte v rámci rodiny.
 • Spolupracujte s ďalšími dospelými.
 • Vedzte rozpoznať problémy s návykovými látkami u detí.

 

Novinky a aktuality

Kde nás nájdete? Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade nájdete na Zdravotníckej ulici 3525/3. Nízka dvojpodlažná budova priamo susedí s areálom hlavnej popradskej nemocnice.

Navigovať Kontakt Kontaktný formulár
Prehliadaním našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies. Tie nám pomáhajú vylepšovať naše služby.
Viac informácii o cookies a ich vypnutí.
Súhlasím